590 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.593 тестови, а регистрирани се нови 590 случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 261 нов случај, во Битола – 34, Кавадарци – 31, во Охрид – 27, во Тетово – 23, во Куманово и Велес – по 21, во Прилеп – 19, во Делчево – 17, Штип – 16, во Гевгелија – 12, Струмица и Струга – по 11, во Кочани – 10, Гостивар и Неготино – по 9, Радовиш и Виница – по 7, Берово – 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Кичево и Валандово – по 4, Ресен , Свети Николе и Демир Капија – по 3, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Дебар, Пробиштип и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 590, регистрирани се 142 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се две починати лица, од Скопје на 72 години и Охрид на 82 години. Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Регистрирани сe 583 оздравени пациенти од: Скопје – 241, Битола – 44, Кавадарци – 43, Куманово – 40, Штип – 26, Велес – 24, Прилеп – 23, Тетово и Гевгелија – по 19, Гостивар – 18, Радовиш – 16, Струмица и Неготино – по 15, Делчево – 10, Кичево – 5, Валандово – 4, Ресен, Свети Николе, Кратово и Демир Капија – по 3, Охрид, Струга и Крива Паланка – по 2, Кочани, Пробиштип и Богданци – по 1.

Направени се 1.593 теста преку: ИЈЗ-190, ЦЈЗ Скопје-80, ЦЈЗ Битола-38, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово-42, ЦЈЗ Куманово-42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–132, Жан Митрев (Филип Втори)-16, Авицена-49, Биотек-52, Систина-50, лабораторија Лаор-10, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-6, Генеа-13, Никоб Лаб-52, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 728.

Досега во земјата се направени вкупно 2.137.986 тестирања на КОВИД-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      158210, Активни   1458
Куманово    17858, Активни    149
Битола      17422, Активни    243
Прилеп      15188, Активни    148
Тетово      14311, Активни    128
Кавадарци   11776, Активни    138
Велес 10606, Активни    114
Гостивар    10177, Активни    100
Охрид 9976, Активни     229
Струмица    8654, Активни     92
Штип  8610, Активни     87
Кичево      5998, Активни     62
Кочани      5406, Активни     68
Струга      5106, Активни     78
Гевгелија   4734, Активни     55
Неготино    4061, Активни     73
Ресен 2969, Активни     28
Радовиш     2781, Активни     54
Свети Николе      2755, Активни     12
Крива Паланка     2584, Активни     23
Делчево     2087, Активни     53
Берово      1791, Активни     30
Дебар 1785, Активни     20
Валандово   1581, Активни     7
Виница      1451, Активни     21
Пробиштип   1294, Активни     5
Богданци    1075, Активни     15
Кратово     1077, Активни     17
Крушево     1008, Активни     22
Демир Хисар 908, Активни      11
Македонски Брод   782, Активни      8
Демир Капија      621, Активни      7
Македонска Каменица     533, Активни      4
Пехчево     501, Активни      5
Дојран      365, Активни      0

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.041, бројот на оздравени пациенти е 323.051, на починати е 9.426, а бројот на активни случаи изнесува 3.564

Би можело да ве интересира

Двајца починати, 57 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

98 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

75 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Тројца починати, 173 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

89 нови случаи на Ковид-19, еден починат

Ана Ололовска

97 нови случаи на Ковид-19, четворица починати