546 новозаразени во Скопје, Гази Баба со речиси 1.500 активни случаи на Ковид-19

Од:

546 новоинфицирани лица, 402 оздравени и еден починат пациент – ова е корона-билансот во изминатите 24 часа во Скопје, според податоците на здравствените власти.

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во главниот град денеска уште повеќе се доближи до 10.000 (9.985), а најмногу активно заразени лица има во општината Гази Баба (1.485).

Четирицифрен број на активни случаи има и во општините Аеродром, Карпош, Центар и Кисела Вода, соопшти Министерството за здравство.

Еве ја распределбата на активните случаи по општините во Скопје и околината:

• Чаир – 620
• Гази Баба – 1485
• Аеродром -1437
• Карпош – 1177
• Центар – 1190
• Кисела Вода – 1229
• Ѓорче Петров – 844
• Бутел – 573
• Шуто Оризари – 201
• Студеничани – 51
• Сарај – 158
• Арачиново -32
• Илинден – 242
• Сопиште – 66
• Чучер Сандево – 98
• Петровец –126
• Зелениково -73
• Странец – 175
• Нераспределен- 208

Би можело да ве интересира

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 620 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

331 санкциja за неносење маска

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Ана Ололовска

Вучиќ: Вакцините за С. Македонија се пријателски и братски потег, задоволни сме ако и соседите бидат задоволни

Ана Ололовска

63 новозаразени со коронавирус од 529 тестирања, 13 починати

Жарко Настоски

Пратеникот на СДСМ Дарко Каевски позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска