42 нови пациенти во ковид центрите во Скопје

Од:

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 702 лица се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Вкупната бројка пациенти кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1687 и има околу 330 празни болнички кревети во ковид центрите.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 11 приеми. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 10 примени пациенти и 7 биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле 2 примени нови болни, а 6 пациенти биле примени на Клиниката за Детски болести. На Институтот за физикална медицина се примени 6 пациенти. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 24 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваaт 292 пациенти. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 140 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 154 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 31 пациент. На Клиниката за детски болести има 11 деца позитивни на ковид 19 вирусот, а на ГАК има 2 позитивни пациентки. На Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 62 болни.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 986 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 148 пациенти. Во болницата во Штип е хоспитализиран 89 пациент. На инфективното одделение во Тетово има 40 пациенти, во Велес се лекуваат 86 болни, а во Куманово 99 пациенти.

Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 100 пациенти, во Прилеп 114 во ковид центарот во Гостивар 44, а во Струга 20 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 95 пациенти, во Кочани 36 во Кичево 35, Кавадарци 56, а во Гевгелија 24 лица.

Би можело да ве интересира

16 починати од Ковид-19, регистрирани 150 нови случаи

Жарко Настоски

Унгарија ни донира 6.000 вакцини, Спасовски вели дека се за граничните полицајци

Жарко Настоски

17 пациенти примени во Скопје, се затвораат неколку ковид центри

Катерина Павлова-Николовска

Вакцина вчера примиле 15 илјади граѓани

Катерина Павлова-Николовска

Војникот за кој има сомнеж дека е заразен со јужноафриканскиот сој, пристигна во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

Без полициски час денеска, од утре забраната за движење ќе трае само четири часа

Катерина Павлова-Николовска