37-годишен пациент од Кавадарци почина од Ковид-19

Од:

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 15 починати лица.

Седум починати лица се од Скопје на возраст од 44 години, 54 години, 61 година, 67 години, 71 година, 73 години и 94 години, по две починати лица од Кавадарци на возраст од 37 и 72 години и Радовиш на 51 и 79 години, по едно починато лице од Кратово на 93 години, Куманово на 92 години, Прилеп на 82 години и Крива Паланка на 78 години. Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 2 починати лица со датум на смрт од 20.11.2021 до 24.11.2021. Регистрираните починати лица се од Кочани и Струга. Починатите се на возраст од 74 и 77 години. Двете лица се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 214.676, бројот на оздравени пациенти е 198.755, на починати е 7.528, а бројот на активни случаи изнесува 8.393.

Би можело да ве интересира

Нов црн рекорд во Македонија: 2.341 новозаразен од Ковид-19 и 26 починати

А1он

МВР поднесе кривична пријава за градоначалникот Пецаков, не се самоизолирал по тестирање за Ковид-19

Маја Илиевска-Пачемска

Координативниот кризен штаб за справување со Ковид-19 препорача да се скрати изолацијата од 10 на 7 дена

Ана Ололовска

Минатата недела регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи, најмногу од Скопје

Ана Ололовска

Министерство за здравство: Валиден е позитивниот тест на градоначалникот Пецаков

Маја Илиевска-Пачемска

Зечевиќ не се тестирал на 19 јануари, објасни директорката Бухова по обвинувањата дека и тој на Водици заразен го ширел вирусот

Маја Илиевска-Пачемска