34 нови пациенти во ковид центрите во Скопје за 24 часа

Од:

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 34 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 286 лица се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 11 приеми. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 15 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника 10 во текот на вчерашниот ден. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 35 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 20 пациенти, на Клиниката за неврологија 22 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 17 пациенти со симтоми на корона вирусот, во ковид центарот на Клиниката за нефрологија во моментов се сместени 18 пациенти. На Клиниката за Гастроентерохепатологија лежат 16 пациенти.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 95 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 78 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 19 пациенти.

Би можело да ве интересира

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 750 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

428 санкции за неносење маска

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 34 пациенти

Ана Ололовска

Матичните лекари стигнаа на ред за вакцинација иако нивната група е шеста по приоритет

Маја Илиевска-Пачемска

726 нови случаи на Ковид-19, починати се седум лица

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против Ковид-19

Ана Ололовска