3.000 евра оштетени во пожарот во „Македонска пошта“

Од:

„Македонска пошта“ денеска соопшти дека по извршениот попис на паричните средства по пожарот во вторникот недостигаат 15.206 денари или 247 евра.

Пописната комисија на парични средства констатирала дека делумно се изгорени и 3.000 евра кои пред пожарот биле подготвени да бидат доставени како дотација во пошта во Пробиштип.

Од благајната за менувачко работење, пред да настане пожарот биле спремени да достават 3.000 евра како дотација во Поштата 2210 Пробиштип. Пописната комисија истите ги најде делумно изгорени, неоштетениот дел од банкнотите е со сериски број, се наведува во соопштението.

Пожарот на зградата на „Македонска пошта“ избувна во вторникот во попладневните часови, а во неговото гаснење учествуваа 40 пожарникари со 20 противпожарни возила.

Би можело да ве интересира

„Еко Логистик Сервис“ е лидер во сите категории за национална брза пошта за 2022 година

Орце Костов

Синдикатот на Пошта бара итна средба со Владата, во спротивно ќе организира протести и штрајкови

Синдикатот на Македонска пошта бара да се стопира вработувањето на 31 административен службеник

Колапс во „Пошта“: Одете си, не знам кога да дојдете по пратката, системот е паднат

Маја Илиевска-Пачемска

Протестот во националната Пошта ставен во мирување, постигнат е договор за платите

Повисоки плати за вработените во Пошта од јуни и август, понудено е решение за прекин на штрајкот

Ана Ололовска