275 санкционирани возачи во Скопје, 67 за брзо возење

Од:

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (8.10.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 275 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 67 санкции, 28 мерки за возење без возачка дозвола, 38 санкции за возење под дејство на алкохол, 17 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се 11 мерки за користење мобилен телефон при возење, шест санкции за технички неисправни возила во јавниот превоз, осум мерки за вградени неатестирани фолии (затемнети стакла), осум санкции за нерегистрирани возила, четири мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Засилените акциски контроли продолжуваат.

Би можело да ве интересира

Полицијата вчера казни 535 возачи за брзо возење

„Возел“ 696 километри на час: Доби казна од 6.597 евра

МВР вчера казни 219 возачи во Скопје, 88 за брзо возење

Горан Наумовски

МВР вчера казни 246 возачи во Скопје, 42 за брзо возење

МВР вчера „подели“ 313 казни за брзо возење

Вчера полицијата казни 517 возачи за брзо возење