2515 активни случаи на коронавирус во Скопје, најмногу во Аеродром

Од:

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824.

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266, од кои најмногу во Скопје – 2515, информира Министерството за здравство.

Активни случаи по општини Скопје денеска:

• Чаир – 109

• Гази Баба – 256

• Аеродром – 505

• Карпош – 417

• Центар – 433

• Кисела Вода – 296

• Ѓорче Петров – 198

• Бутел – 97

• Шуто Оризари – 14

• Студеничани – 3

• Сарај – 16

• Арачиново – 7

• Илинден – 35

• Сопиште – 17

• Чучер Сандево – 8

• Петровец –13

• Зелениково – 7

• Странец – 11

• Нераспределен- 73

МЗ известува дека по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје.

Би можело да ве интересира

Владата го скрати работното време на кафеаните и наложи целата администрација да работи онлајн или во смени

Жарко Настоски

Во Скопје 227 нови случаи на Ковид-19, Аеродром и Центар со најмногу заразени во моментов

Жарко Настоски

408 новозаразени со коронавирус, починаа четири лица

Жарко Настоски

Филипче: Заштитните мерки кои се во Собранието мора итно да се усвојат

Жарко Настоски

Има сериозна аргументација за носењето маски на отворено, вели Заев

Ана Ололовска

Половина од новодијагностицираните од Скопје – и натаму најзастапена возрасна група од 30 до 39 години

Ана Ололовска