25-ти конгрес на СДСМ, прв што ќе се одржи преку интернет

Од:

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе го одржи 25. Конгрес, кој ќе биде прв одржан преку интернет во земјава, а за таа цел, како што нагласува партијата, ќе се користат современи дигитални платформи и алатки.

Првиот дигитален Конгрес на СДСМ ќе се одржи преку електронска платформа Зум, а партијата на овој чекор се решила заради заштита на здравјето на граѓаните, делегатите, медиумските работници.

Конгресот ќе го отвори ќе го води претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Ќе има отворен и работен дел со соодветен пренос во живо и можности за медиумите да преземат видео материјал со висока резолуција.

Медиумите ќе можат да го проследат отворениот дел од Конгресот во живо и да преземат видео материјал со висока резолуција (HD) доколку имаат потреба за тоа, со обезбден превод на три јазици (македонски, албански и англиски).

За пренос во живо на првиот дигителен Конгрес на СДСМ и преземање на видео материјал медиумите ќе може да ги користат следните линкови: на македонски јазик: https://youtu.be/uWgxIHylWy4, на албански јазик: https://youtu.be/l2uOnJ6ZZMA и на англиски јазик: https://youtu.be/y_C1YB_Bxuk
Директни линкови ќе бидат на располагање и на официјалната интернет страница на СДСМ (www.sdsm.org.mk )
По завршување на Конгресот, претседателот на партијата, Зоран Заев, ќе одржи прес-конференција, на која ќе ги презентира донесените одлуки.

Прес конференцијата ќе се реализа преку дигиталната платформата Зум.

Би можело да ве интересира

СДСМ: По дебаклот на „протестите” јасно е дека на Мицкоски не му веруваат ниту тие 45 учесници

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Калеска-Ванчева: Неодговорното ДПМНЕ го блокира Законот за здравствена заштита и работи против функционално Собрание

Ана Ололовска

СДСМ: Срамно, ДПМНЕ, среде пандемија со 500 неразумни амандмани го кочи Законот за здравствена заштита

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костовски: ВМРО-ДПМНЕ ги поткопува државните позиции и дејствува против интересите на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Колева: Буџетот за 2021 е фокусиран на капитални инвестици и справување со здравствените и економски последици од коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Васев: ВМРО-ДПМНЕ е изолирана партија во стечај

Ана Ололовска