24 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Од:

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 6, Тетово – 5, Куманово – 3, Прилеп и Кичево – по 2, Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.

Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Тетово и Струмица – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 4.133 тестови преку: ИЈЗ-59, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-151, Биотек-119, Систина-59, лабораторија Лаор-516, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–12, Никоб лаб-732, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2101.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови
Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68806 – 105
Куманово 8913 – 32
Прилеп 8334 – 7
Тетово 7377 – 97
Битола 6311 – 1
Велес 5478 – 4
Гостивар 5204 – 21
Кавадарци 5156 – 1
Охрид 5025 – 6
Штип 4964 – 4
Струмица 4130 – 5
Струга 2985 – 4
Кочани 2796 – 4
Кичево 2607 – 8
Гевгелија 2196 – 1
Неготино 2184 – 0
Свети Николе 1526 – 1
Ресен 1234 – 0
Крива Паланка 1227 – 0
Радовиш 1162 – 1
Берово 1032 – 0
Делчево 974 – 1
Дебар 949 – 7
Виница 886 – 0
Пробиштип 789 – 0
Валандово 667 – 0
Богданци 494 – 0
Крушево 490 – 0
Демир Хисар 400 – 0
Демир Капија 396 – 0
Кратово 377 – 0
Македонски Брод 359 – 0
Пехчево 269 – 0
Македонска Каменица 249 – 0
Дојран 132 – 0
Вкупно 156078, Активни 310

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.

Би можело да ве интересира

Почнува вакцинацијата со трета доза за лица над 60 години, здравствените работници и хронично болни

Ана Ололовска

336 нови случаи на Ковид-19, починаа 17 лица

Катерина Павлова-Николовска

Бројот на активни случаи намален, речиси половина од позитивните на Ковид-19 се во Скопје

20 починати и 392 нови случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Четири пациенти ја загубија битката со вирусот во штипската модуларна болница

Во периодот август-септември од Ковид-19 починале 1.033 лица, позитивни на вирусот биле над 32 илјади граѓани