238 санкционирани возачи во Скопје, 78 за брзо возење

Од:

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (27.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

На територија на град Скопје изречени се вкупно 238 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 78 санкции, 31 мерка за управување под дејство на алкохол, 21 мерка за возење без возачка дозвола, осум санкции за некористење на сигурносен појас.

Изречени се 15 мерки за користење мобилен телефон, 16 мерки за нерегистрирани возила, осум санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), осум мерки за недавање првенство на минување на пешаци, седум санкции за возач почетник…

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесат за посигурни патишта.

Би можело да ве интересира

Во еден ден казнети 953 возачи за брзо возење

Горан Наумовски

127 возачи казнети за брзо возење

Горан Наумовски

Полицијата вчера казнила 35 возачи за брзо возење

192 сообраќајни прекршоци во Скопје

230 сообраќајни прекршоци во Скопје

180 казнети возачи во Скопје, 45 за брзо возење