22-годишен пациент од Битола почина од Ковид-19

Од:

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа починале 14 лица.

Во Скопје се регистрирани шест починати лица на возраст од 85 години, 85 години, 80 години, 75 години, 72 години и 68 години.

Двајца починати се од Велес на 71 и 66 години и по едно починато лице од Битола на 22 години, Македонски Брод на 75 години, Радовиш на 67 години, Куманово на 90 години и Струмица на 66 години. Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште седум починати лица, со датум на смрт од 05.09.2021 до 10.10.2021 година, известува Министерството за здравство.

Регистрирани се тројца починати лица од Скопје, две починати лица од Тетово и по едно починато лице од Крива Паланка и Прилеп, на возраст од 58 до 88 години. Од пријавените лица четири се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Вкупната бројка на починати од Ковид-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата е 6.922. Бројот на активни случаи изнесува 6.813.

Би можело да ве интересира

12 починати и 460 новозаразени од Ковид-19

А1он

ИЈЗ: Бројот на заболени од Ковид-19 на неделно ниво намален за 6,1 отсто

Ана Ололовска

Состојбата со коронавирусот стабилна, засега нема нови мерки за заштита од новиот сој

Ана Ололовска

22 починати лица и 118 нови случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Нема нови рестриктивни мерки, земјава нема да затвора граници за заштита од омикрон

Катерина Павлова-Николовска

Граѓаните ги прифаќаат теориите на заговор – 65 отсто сметаат дека Ковид-19 е креиран за да се контролираат луѓето