217 сообраќајни прекршоци во Скопје

Од:

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

– На територијата на град Скопје изречени се вкупно 217 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 16, 13 санкции за возење без возачка дозвола, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила, три за недавање првенство на минување на пешаци.

Изречени се 20 санкции за користење мобилен телефон, 37 прекршоци што ги чинат пешаците, 16 за некористење сигурносен појас, четири за минување на затворен сигнал (црвено светло), две санкции за возачи на мотоцикли и 49 санкции за непрописно паркирани возила, велат од МВР.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

– Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, соопштува МВР.

Би можело да ве интересира

Со такси лани превезени над 11 милиони патници

Ана Ололовска

Скопската собраќајна полиција изрече 122 прекршоци, 51 за брзо возење

Ана Ололовска

За три месеци во Тетово изречени 563 казни за возење без положен возачки испит и немање дозвола

Ана Ололовска

На автопатот Скопје – Велес вчера изречени 44 санкции за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 282 возачи на мотоцикли, 169 од нив не користеле кацига

Ана Ололовска

Во Скопје вчера 148 сообраќајни прекршоци, 45 санкционирани мотоциклисти

Ана Ололовска