204 сообраќајни прекршоци во Скопје, 51 за брзо возење

Од:

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (21.10.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 204 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 51 санкција, 24 мерки за прекршоци што ги прават пешаците, шест санкции за возење без возачка дозвола.

Изречени се шест мерки за возење под дејство на алкохол, пет санкции за користење мобилен телефон при возење, пет мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), три мерки за нерегистрирани возила.

Засилените акциски контроли продолжуваат.

Би можело да ве интересира

Санкционирани 54 возачи под дејство на алкохол на територија на СВР Битола

211 сообраќајни прекршоци во Скопје

99 санкционирани возачи во Скопје, 28 под дејство на алкохол

12 санкции за возење под дејство на алкохол во Тетово

Казнети 24 пијани возачи во Битола

Вчера се откриени 17 возачи под дејство на алкохол во Прилеп