199 санкционирани возачи во Скопје: 49 за брзо возење, 23 без возачка дозвола и 29 за возење под дејство на алкохол

Од:

Министерството за внатрешни работи информираше дека во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

– Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 199 мерки, од кои 23 за возење без возачка дозвола, 49 за управување со брзина поголема од дозволената, 29 мерки за возење под дејство на алкохол, 11 мерки за нерегистрирани и технички неисправни возила, 5 за поминување на затворен семафор (црвено светло), 12 мерки за користење на мобилен телефон, 7 за некористење на сигурносен појас и 29 санкции за непрописно паркирање, соопшти МВР.

Оттаму велат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Министерството апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Би можело да ве интересира

Полицијата санкционира 69 возачи во Лисиче, 11 за користење мобилен телефон

Ана Ололовска

217 сообраќајни прекршоци во Скопје

Ана Ололовска

152 санкционирани возачи во Скопје, 19 за брзо возење

Ана Ололовска

Во Скопје казни за 122 возачи, 37 за брзо возење

Ана Ололовска

МВР: 175 санкции за брзо возење на автопат Скопје-Гевгелија и магистралата Градско-Прилеп

Ана Ололовска

Санкционирани 163 возачи во Скопје, 75 за брзо возење

Ана Ололовска