196 сообраќајни прекршоци во Скопје, 42 за брзо возење

Од:

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

– На територија на град Скопје изречени се вкупно 196 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 42 санкции, 25 мерки за возење без возачка дозвола, 16 санкции за возење под дејство на алкохол. Изречени се шест мерки за користење мобилен телефон, четири санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), три санкции за возач почетник, 10 санкции за нерегистрирани и технички неисправни возила…, соопшти МВР.

– Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

203 санкционирани возачи во Скопје, 36 за брзо возење

Ана Ололовска

67 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, 18 упатени на вонреден технички преглед

Ана Ололовска

188 санкционирани возачи во Скопје, 18 за брзо возење

Ана Ололовска

157 санкционирани возачи во Скопје, 21 за брзо возење

Ана Ололовска

84 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, 26 возила се упатени на вонреден технички преглед

Ана Ололовска

Посебен сообраќаен режим во Скопје в среда и четврток, претседателката на EK во посета на државата

Ана Ололовска