Муареми до Русковска: Ако располагате со сознанија и информации за сторен криминал од моја страна – истите да ги докажете и пред јавноста

Од:

Улогата на еден јавен обвинител најмалку од сè е да изјавува дека ќе сподели сознанија и информации со јавноста за таа да суди кој е криминалец. Обвинителката Русковска како намерно да заборава дека криминалот се докажува во рамки на институциите, а граѓаните се тие кои им укажуваат доверба врз основа на нивната работа. Обвинителке, ако се земат последните анкети  предвид, довербата на јавноста и не ви е многу наклонета, се вели во реакцијата на директорот на финансиската полиција Арафат Муареми насочена кон шефицата на ОЈОГОК, Вилма Русковска.

dobivaj vesti na viber

„Ја повикувам Вилма Рускоска, доколку располага со сознанија и информации за сторен криминал од моја страна – истите да ги докаже и на јавноста да и пласира обвинителен акт против мене, а не празни и неосновани сознанија и информации, дискредитирајќи ја во целост функцијата што  ја извршува.

Негонење кримал поради притисоци претставува кривично дело, обвинителке. А вашата чест и углед е беспредметнo да ги коментирам.

Се придружувам и јас кон вашиот повик до амбасадите и сите страни на кои се повикувате за ‘помош’- нека го потврдат и тие она што Јавниот обвинител на Република Северна Македонија го утврди со надзорот над вашето незаконско работење и неетичко постапување.  Одговорност за вашето самоволие мора да има“, вели Муареми.

Би можело да ве интересира

Муареми со кривична против Русковска, Трајчева и Јосифовска за незаконскиот претрес во финансиска полиција

Кривична за злоупотреба на службата, малтретирање и насилство против Арафат Муареми, тој тврди нападот доаѓа од истиот центар како и претресот во Управата

Маја Илиевска-Пачемска

Тивка војна меѓу Обвинителството и финансиската полиција: Русковска ја претресла архивската книга на Управата

Маја Илиевска-Пачемска

Обвинителството прави претреси во Финансиската полиција, директорот Муареми со исклучени телефони

Кристијан Ландов

Арафат Муареми останува директор на Финансова полиција и по критиките од Русковска

Директорот на финансиската полиција, Арафат Муареми негативен на Ковид-19

А1он