181 санкционирани возачи во Скопје, 39 во алкохолизирана состојба

Од:

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

– На територија на град Скопје изречени се вкупно 181 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 39 санкции, 28 мерки за возење без возачка дозвола, 39 санкции за возење под дејство на алкохол, осум за технички неисправни и нерегистрирани возила. Изречени се 10 мерки за користење мобилен телефон, шест санкции за некористење сигурносен појас, четири мерки за недавање првенство на минување на пешаци, соопшти Министерството за внатрешни работи.

– Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, се вели во соопштението на МВР.

Би можело да ве интересира

127 санкционирани возачи во Скопје, 18 возачи на мотоцикл

Ана Ололовска

175 санкционирани возачи во Скопје, 65 за брзо возење

Ана Ололовска

Посебен режим на сообраќај в сабота во Скопје

Ана Ололовска

146 санкционирани возачи во Скопје, 18 возачи на мотоцикл

Ана Ололовска

179 санкционирани возачи во Скопје

Ана Ололовска

141 санкциониран возач во Скопје, 25 за брзо возење

Ана Ололовска