176 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 13 до 15 мај се направени 2.674 тестови, а регистрирани се 176 нови случаи на Ковид-19.

Во Скопје се регистрирани 106 нови случаи, во Битола – 26, во Прилеп – 7, во Штип и Ресен – по 5, во Куманово, Кавадарци и Охрид – по 4, во Гостивар и Кочани – по 3, во Кичево и Берово – по 2, Велес, во Струга, Гевгелија, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 176, регистрирани се 31 реинфекции.

Во текот на изминатите три дена, од 13 до 15 мај, нема пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин дополнително регистрирани се две починати лица од Скопје на 72 и 83 години. Едно лице е починато во домашни, а едно во болнички услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 25 до 26 април годинава

Регистрирани сe 275 оздравени пациенти од: Скопје – 111, Битола – 70, Прилеп – 16, Охрид – 10, Кавадарци и Гостивар – по 8, Куманово – 7, Велес и Штип – по 6, Кичево, Тетово и Струмица – по 5, Ресен и Неготино – по 4, Гевгелија – 3, Виница – 2, Кочани, Струга, Делчево, Богданци и Дојран – по 1.

Направени се 2.674 тестови преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-153, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово-20, ЦЈЗ Куманово-39, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–108, Жан Митрев (Филип Втори)-61, Авицена-70, Биотек-113, Систина-77, лабораторија Лаор-65, Синлаб-6, Ремедика-16, Плодност-53, Генеа-19, Никоб Лаб-208, ВФВ Медикал-37, Ели МедикаПлус-33, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-8, Рапид Лаб–23, ЖанМитрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.180.

Досега во земјата се направени вкупно 2.038.551 тестирања на Ковид-19.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 146175 300
Куманово 16657 11
Битола 15553 70
Прилеп 14191 21
Тетово 13468 6
Кавадарци 10670 19
Велес 9782 6
Гостивар 9600 7
Охрид 8885 22
Струмица 8071 3
Штип 8042 11
Кичево 5636 5
Кочани 5087 8
Струга 4724 5
Гевгелија 4415 5
Неготино 3687 4
Ресен 2739 11
Свети Николе 2626 2
Радовиш 2530 1
Крива Паланка 2415 2
Делчево 1983 3
Дебар 1674 0
Берово 1665 5
Валандово 1488 0
Виница 1393 0
Пробиштип 1267 0
Богданци 1022 1
Кратово 966 1
Крушево 927 1
Демир Хисар 836 3
Македонски Брод 736 0
Демир Капија 593 0
Македонска Каменица 523 0
Пехчево 486 0
Дојран 347 0

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.859, бројот на оздравени пациенти е 301.035, на починатие 9.291, а бројот на активни случаи изнесува 533.

Би можело да ве интересира

108 нови случаи на Ковид-19

А1он

93 нови случаи на Ковид-19, нема починати

110 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

91 нов случај на коронавирус, нема починати лица

Предраг Петровиќ

81 нов случај на Ковид-19

А1он

Двајца починати и 72 нови случаи на Ковид-19

А1он