17-годишни девојчиња од Скопје повикани во полиција – на ТикТок се заканувале на соученичка

Од:

Три малолетнички од Скопје, на возраст од 17 години биле повикани во полиција во текот на вчерашниот ден.

Ги пријавиле наставници и вработени во училиштето откако виделе дека на социјалната мрежа ТикТок постирале содржина со која и се закануваат на друга ученичка на возраст од 18 години, но и на други лица.

Девојчињата, се сите ученички во средно училиште во Скопје.

Полицијата ги повикала на разговор четирите малолетнички – трите девојчиња кои постирале, но и девојчето на кое заканите биле упатени,  за да го расчисти случајот.

Од МВР го потврдија настанот и за А1он велат  дека во полициската станица во Центар извршен бил разговор со девојчињата во присуство на нивните родители.

„На 05.05.2023 полициски службеници од ПС Центар при СВР Скопје извршиле службен разговор со Е.Р. (18) и три 17-годишни малолетнички, сите ученички во средно училиште во Скопје, на кој присуствувале и нивните родители, по добиена пријава од вработени во училиштето дека ученичките на социјална мрежа постирале содржина со закана кон ученичка во истото училиште и други лица.“ велат од МВР

За настанот известен е јавен обвинител и Центарот за социјални работи и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

Би можело да ве интересира

Крај на драмата во Германија: Полицијата уапси лице по кое трагала 25 години

А1он

Полициска акција во Германија, патник во воз носи експлозив

А1он

Малолетно лице прободено со нож

А1он

Потера низ Скопје по 26 годишна девојка – удрила полицаец со автомобилот бегајќи од претреси за дрога

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени осум лица од Сирија

А1он

Повозрасна жена починала во болницата Св. Еразмо, нејзиниот син пронајден на улица во Охрид

А1он