146 санкционирани возачи во Скопје, 18 возачи на мотоцикл

Од:

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

dobivaj vesti na viber

– На територија на град Скопје изречени се вкупно 146 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 10 санкции, 12 мерки за возење без возачка дозвола, 18 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл. Изречени се осум мерки за користење на мобилен телефон, 10 санкции за возење под дејство на алкохол, пет мерки за технички неисправни возила во јавниот превоз, пет санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло)…, соопшти МВР.

– Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

90 санкционирани возачи во Скопје: 18 за брзо возење

Ана Ололовска

ВИДЕО: Значително намален бројот на жртви на сообраќајниците

Ана Ололовска

219 санкционирани возачи во Скопје: 55 за брзо возење

Ана Ололовска

ЈСП: Во случај на блокада на раскрсницата кај Дом на печат изменет режим на повеќе автобуски линии

Ана Ололовска

191 сообраќаен прекршок во Скопје, 49 за брзо возење

Ана Ололовска

176 сообраќајни прекршоци во Скопје, 52 за брзо возење

Ана Ололовска