115 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.652 тестови, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19.

Во Скопје се регистрирани 59 нови случаи, во Битола – 14, во Прилеп – 7, во Кавадарци и Охрид – по 5, во Гевгелија – 4, во Гостивар, Штип и Ресен – по 3, Куманово, Струмица и Неготино – по 2, Тетово, Велес, Кочани, Струга, Крива Паланка и Делчево – по 1.

Од вкупниот број на нови позитивни 115, регистрирани се 23 реинфекции.

Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од: Скопје – 47, Битола – 20, Тетово и Берово по 4, Гевгелија, Гостивар, Ресен, Куманово и Делчево – по 3, Прилеп, Кавадарци и Пробиштип – по 2, Неготино, Кочани и Кичево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.652 тестови преку: ИЈЗ-223, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-18, ЦЈЗ Куманово-30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-2, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–65, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-47, Биотек-111, Систина-50, лабораторија Лаор-26, Синлаб-20, Ремедика-18, Плодност-18, Генеа-11, Никоб Лаб-79, ВФВ Медикал-11, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 696.

Досега во земјата се направени вкупно 2.032.020 тестирања на Ковид-19.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 145917, Активни 257
Куманово 16648, Активни 12
Битола 15487, Активни 121
Прилеп 14178, Активни 31
Тетово 13464 , Активни11
Кавадарци 10659, Активни 19
Велес 9777, Активни 16
Гостивар 9594, Активни 13
Охрид 8872, Активни 30
Струмица 8068, Активни 14
Штип 8033, Активни 12
Кичево 5631, Активни 9
Кочани 5079, Активни 4
Струга 4721, Активни 5
Гевгелија 4412, Активни 8
Неготино 3681, Активни 2
Ресен 2733, Активни 13
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 2
Крива Паланка 2414, Активни 1
Делчево 1980, Активни 1
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1660, Активни 1
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.413, бројот на оздравени пациенти е 300.532, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 594.

Би можело да ве интересира

108 нови случаи на Ковид-19

А1он

93 нови случаи на Ковид-19, нема починати

110 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

91 нов случај на коронавирус, нема починати лица

Предраг Петровиќ

81 нов случај на Ковид-19

А1он

Двајца починати и 72 нови случаи на Ковид-19

А1он