11 тетовци обвинети за измама при наплати на штети од сообраќајки

Од:

СВР Тетово поднесе криивчна пријава против 11 лица од Тетово и околините села кои учествувале во местење на сообрќајни несреќи и незаконска исплата на оштета од осигурителната компанија АД „Кјуби“-Тетово.

60-годишниот проценител на штета во осигурителната компанија, во неколку наврати во текот на август и ноември, 2011-та направил кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ и ја оштетил компанијата за повеќе од 500.000 денари.

Против останатите сторители се поднесени кривични пријави за помагање и за осигурителна измама.

Би можело да ве интересира

„Голф“ излета од автопатот Тетово-Скопје, четворица завршија во болница

Шестмина повредени во сообраќајка на патот Гостивар-Кичево

Горан Наумовски

Во сообраќајка загина маж од Скопје

Девет државјани на Украина се повредени во сообраќајна несреќа во Полска

Битолчанец од туѓа кредитна картичка подигнал пари од банкомат

Лажно се претставувал како градоначалник и пријавил настан, полицијата документира случај за 80 – годишник од Кавадарци