109 нови случаи на Ковид-19, еден починат

Од:

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 672 тестови, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 57, Кавадарци – 10, Прилеп – 7, Куманово и Штип – по 4, Гевгелија и Охрид – по 3, Берово, Битола, Крива Паланка, Ресен, Струга, Струмица и Тетово – по 2, Валандово, Велес, Делчево, Кочани, Кратово, Неготино и Свети Николе – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (109), регистрирани се 27 реинфекции.

Регистрирани сe 130 оздравени пациенти од: Скопје – 74, Битола – 14, Берово – 12, Кавадарци – 8, Тетово – 6, Кочани – 4, Свети Николе – 3, Штип, Гевгелија и Кратово – по 2, Велес, Гостивар и Неготино – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице, од Струга (76г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се пријавени починати лица.

Направени се 672 тестови: ИЈЗ-83, ЦЈЗ Скопје-40, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–38, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Авицена-17, Биотек-19, Систина-17, лабораторија Лаор-9, Синлаб-8, Ремедика-2, Плодност-8, Генеа-8, Никоб Лаб-38, ВФВ Медикал-13, Ели Медика Плус-0, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 309.

Досега во земјата се направени вкупно 2.156.655 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.370, бројот на оздравени пациенти е 330.602, на починати е 9.503, а бројот на активни случаи изнесува 1.265

Би можело да ве интересира

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска

За три дена 71 нов случај на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

44 новозаразени од ковид-19

68 нови случаи на Ковид-19, тројца починати

37 новозаразени од ковид-19

Двајца починати, 11 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска