1.424 нови позитивни случаи, 20 починати лица

Од:

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 790, Битола – 92, Куманово – 57, Струмица – 48, Кавадарци – 45, Штип – 43, Прилеп – 37, Охрид – 36, Тетово – 35, Гевгелија – 33, Гостивар – 31, Кичево – 27, Велес – 24, Ресен – 20, Неготино – 18, Кочани и Свети Николе – по 13, Крива Паланка – 10, Струга – 8, Виница – 7, Радовиш, Пробиштип, Богданци и Македонски Брод – по 5, Делчево, Берово и Демир Хисар – по 3, Кратово и Демир Капија – по 2, Дебар, Валандово, Крушево и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни 1.424, регистрирани се 214 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 15 починати лица. Шест починати лица се од Скопје на возраст од 69, 72, 77, 82, 89 и 90 години, по две починати од Велес на возраст од 43 и 69 години, Струмица на 65 и 66 години и од Прилеп на 58 и 80 години и по едно починато лице од Струга на 89 години, Крива Паланка на 81 година и Богданци на 75 години. Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, пријавени се пет починати лица, по едно починато лице од Скопје, Гостивар, Куманово, Прилеп и Тетово на возраст од 63 до 80 години. Пријавените се починати во период од 4 до 20 јануари. Од пријавените лица три се починати во домашни услови, а две лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица (n=20), три лица се целосно вакцинирани.

Регистрирани сe 1.083 оздравени пациенти од: Скопје – 496, Битола – 122, Куманово – 67, Прилеп – 56, Кавадарци – 39, Кичево – 32, Велес – 31, Ресен – 30, Охрид – 29, Штип – 28, Гостивар – 21, Радовиш – 20, Неготино – 18, Кочани – 17, Гевгелија – 15, Берово – 11, Свети Николе – 10, Струга – 7, Богданци и Демир Хисар – по 6, Пробиштип – 5, Виница – 4, Крива Паланка, Македонски Брод и Кратово – по 3, Валандово – 2, Дебар и Пехчево – по 1.

Направени се 5.604 тестови преку: ИЈЗ-357, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-46, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-84, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–285, Жан Митрев (Филип Втори)-149, Авицена-177, Биотек-269, Систина-95, лабораторија Лаор-247, Синлаб-38, Ремедика-9, Плодност-108, Генеа-14, Никоб Лаб-592, ВФВ Медикал-86, Ели Медика-46, Ројал Медика–31, Спектра-ММ-37, Рапид Лаб–53, Жан Митрев Струмица–24, Нова Лаб Дијагностика–18, Рамус-27, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.663.

Досега во земјата се направени вкупно 1.746.689 тестирања на Ковид-19.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 115911, Активни 11.123
Куманово 14307, Активни 748
Прилеп 12361, Активни 863
Тетово 12013, Активни 487
Битола 12007, Активни 1619
Гостивар 8539, Активни 316
Кавадарци 8373, Активни 561
Велес 8121, Активни 384
Охрид 7708, Активни 642
Штип 7337, Активни 340
Струмица 6931, Активни 496
Кичево 4778, Активни 289
Кочани 4467, Активни 222
Струга 4249, Активни 240
Гевгелија 3505, Активни 357
Неготино 2967, Активни 212
Свети Николе 2332, Активни 117
Ресен 2227, Активни 230
Крива Паланка 2137, Активни 130
Радовиш 2116, Активни 179
Делчево 1680, Активни 150
Берово 1605, Активни 93
Дебар 1488, Активни 21
Валандово 1271, Активни 163
Виница 1249, Активни 46
Пробиштип 1235, Активни 46
Кратово 859, Активни 61
Богданци 805, Активни 78
Крушево 800, Активни 141
Демир Хисар 744, Активни 71
Македонски Брод 611, Активни 39
Македонска Каменица 480, Активни 45
Демир Капија 466, Активни 21
Пехчево 402, Активни 28
Дојран 200, Активни 13

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 256.281, бројот на оздравени пациенти е 227.492, на починати е 8.218, а бројот на активни случаи изнесува 20.571.

Би можело да ве интересира

176 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Ана Ололовска

Сали: Ќе направиме симулација на можна појава на петти бран на Ковид-19

Маја Илиевска-Пачемска

Двајца починати, 89 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

89 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Ковид-19: Нема починати, 93 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

115 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска