Врвна возачка авантура: Porsche Road Tour 2023

Од:

Разгорување на животната страст во една возачка авантура организирана од Порше Македонија и Porsche Center Skopje, претставува највозбудливата четиридневна тура на возење со ексклузивните модели на Porsche. Од раздвижените скопски
Составен од четири возбудливи денови, овогодинешниот Porsche Road Tour е луксузно автомобилско патување кое ја прикажува моќта, елеганцијата и прецизноста на возилата на Porsche посетувајќи ги природните убавини на државата. Учесниците се впуштија во извонредна авантура, возејќи низ живописните пејзажи, создавајќи нови врски препуштајќи се на неспоредливото возачко искуство кое го нудат моделите на Porsche.

Турнејата започна во современиот Porsche Center Skopje, локација која претставуваше стартна точка на неколкудневниот настан, каде 12 модели на Porsche беа подготвени за создавање на авантури. Помеѓу моделите, моќно се истакнува главниот ѕвер, 911 Turbo S, исклучително забавните за возење 718 Boxter GTS и 718 Cayman Style Edition, омилениот Macan S, купеата со отворен кров 911 Carrera S Cabriolet и 911 Targa 4S, идеалниот семеен автомобил Panamera GTS Sport Turismo и 5 целосно електрични Taycan модели, во верзиите Taycan, Taycan Turbo, Taycan Turbo Cross Turismo, Taycan 4S и Taycan 4S Cross Turismo, кои со полни батерии наполнети на најбрзите полначи во Македонија лоцирани пред Porsche салонот, со отворени врати ги пречекаа гостите. Оттука, во конвој од 12 возила, започна турата кон Маврово и прекрасниот хотел Радика, сместен во срцето на Националниот парк Маврово.

Секој ден од турнејата ветуваше нова, возбудлива авантура, со разновидна палета на активности, живописни застанувања и извонредни искуства.

Овој Porsche Road Tour обедини истакната група на поединци, вклучувајќи ценети клиенти, влијателни новинари, претставници на медиумите и посветени членови на Porsche Club Macedonia. Ова е единствена можност за овие љубители на Porsche да се поврзат, да ја споделат својата страст за прецизно инженерство и да создадат трајни спомени.

По самото пристигнување на финалната локација во Хотел Радика, бренд менаџерот за Porsche во Македонија – Винко Марашевиќ, го претстави и новиот Porsche Cayenne пред посетителите, додека електричните модели на Taycan ги дополнуваа батериите на новите полначи на Porsche Destination Charging.

Г-дин Златко Муцунски, Генерален Менаџер на Порше Македонија изјави: „Porsche Road Tour е исклучителна можност за нас да ја прославиме нашата љубов кон возилата на Porsche и неспоредливите искуства што тие ги нудат. Возбудени сме што ги спојуваме нашите клиенти, медиумски партнери и заедницата на Porsche Club Macedonia во едно незаборавно патување“.
Г-дин Љупчо Грујовски, претседател на Porsche Club Macedonia: „Оваа турнеја е остварување на сонот за ентузијастите на Porsche како нас. Тоа е шанса да се поврземе со нашата заедничка страст за Porsche, да ја истражиме убавината на нашата земја и заедно да создадеме негувани спомени.”

ПР текст

Би можело да ве интересира

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Новиот Porsche Cayenne официјално претставен во Македонија

Горан Наумовски

Во Скопје, брендот Porsche слави успешна приказна: 75 години спортски автомобили

Горан Наумовски

Нови технологии, поголема удобност: Volkswagen го претстави новиот Touareg

Енергетска одржливост за успешна електрична мобилност предводена од Порше Македонија

Ана Ололовска