Вол стрит падна трет ден по ред

Од:

На Волстрит цените на акциите паднаа трет ден по ред во четвртокот, бидејќи инвеститорите стравуваат дека американската централна банка ќе ги зголеми каматните стапки на повисоки нивоа од очекуваното, бидејќи пазарот на трудот останува силен.

Dow Jones падна за 0,76 отсто, на 33.044 поени, а S&P 500 падна со исто темпо и се лизна на 3.898 поени. Индексот Nasdaq падна, пак, за 0,96 отсто, на 10.852 поени.

Индексите се најдоа под притисок откако новите податоци покажаа дека американскиот пазар на труд останува силен. Имено, минатата недела бројот на барања за помош за невработени беше помал од очекуваното.

И додека ФЕД се обидува да ја ослабне побарувачката за работна сила и цената на трудот, меѓу другото, овие податоци значат дека централната банка би можела да ги зголеми каматните стапки на повисоки нивоа од очекуваното.

Во првите две недели од оваа година цените на акциите значително пораснаа бидејќи инфлациските притисоци во САД донекаде се намалија, а преовладуваа шпекулациите дека ФЕД би можел да биде помалку агресивен во затегнување на монетарната политика во иднина.

Но, повеќето лидери на ФЕД овие денови велат дека ќе треба да ги зголемат клучните каматни стапки над нивото од 5 проценти за да ја ограничат инфлацијата.

Тоа би било повисоко ниво отколку што очекуваат трговците, со оглед на проценките на пазарот на пари дека конечната каматна стапка, на која ФЕД би го запрела циклусот на покачување, би можела да биде 4,89 отсто.

Во фокусот на инвеститорите деновиве се кварталните деловни резултати на банките и компаниите, кои не се многу импресивни.

Аналитичарите во анкетата на Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 паднала за 2,8 отсто во четвртиот квартал од минатата година во однос на истиот период претходната година поради високата инфлација и забавувањето на економскиот раст.

Пред две недели се очекуваше намалување на платите за 1,6 отсто.

Цените на акциите вчера паднаа и на европските берзи. Лондонски FTSE индексот ослабе за 1,07 отсто, на 7.747 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 1,72 отсто, на 14.920 поени, а париски CAC за 1,86 отсто, на 6.951 поен.

Би можело да ве интересира

Волстрит падна на почетокот на новата седмица

Пад на Волстрит

Азиските берзи го следат растот на Волстрит – доларот ослабе, падна цената на нафтата

Катерина Ѓуровски

Повторно зголемена основната каматна стапка во САД, Волстрит потона

Катерина Ѓуровски

Остар пад на Вол стрит, расте стравот од рецесија

На Вол Стрит најлошо прво полугодие од 1970 година