Во мај 53,1 отсто од потрошената струја од домашни извори

Од:

Во мај годинава земјава вкупно потрошила 524.635 мегават часови електрична енергија, 10,123 милиони нормални кубни метри природен гас, 254.036 тони јаглен и 76.769 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, 53,1 отсто од потрошената електрична енергија е од домашно производство, а 89,9 отсто од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на струја.

Би можело да ве интересира

Без струја утре дел од општините Кисела Вода, Чаир, Карпош и Студеничани

А1он

Делови од Центар и повеќе скопски села утре без струја

А1он

ДДВ на струјата се намалува на пет проценти, усвоени законските измени

Жарко Настоски

Пратениците дебатираат за намалувањето на ДДВ-то за струјата

Ана Ололовска

Намалувањето на ДДВ-то за струја на пленарна седница

Ана Ололовска

Делови од Карпош и Кисела Вода утре без струја

Ана Ололовска