Светска банка: Годинава дознаките зголемени за 7,3 отсто

Од:

Дознаките испратени во државите со пониски и средни приходи се зголемија за 7,3 отсто оваа година на 589 милијарди долари, соопшти Светската банка, истакнувајќи дека овој тренд на раст е поголем од очекуваниот. Трендот на испраќање дознаки се покажал отпорен и покрај глобалната рецесија предизвикана од пандемијата Ковид-19, бидејќи, освен овогодинешниот значителен пораст, минатата година забележа пад од само 1,7 отсто.

dobivaj vesti na viber

Во извештајот на Светска банка за миграција и развој се наведува дека тековите на дознаките кон земјите со пониски и средни приходи, освен Кина, ќе го надминат збирот на приливите на странски директни инвестиции (СДИ) и странската развојна помош (ИРП) втора година по ред.

„Дознаки испратени од мигрантите се значително дополнување на владините програми за трансфер на готовина за да им се помогне на семејствата кои се соочуваат со економски тешкотии за време на кризата предизвикана од пандемијата Ковид-19“, истакна Михал Рутковски, директор на одделот за социјална заштита и вработување на Светска банка.

Би можело да ве интересира

Собранието ги донесе законите за задолжување кај ММФ и Светска Банка

Светската банка прогнозира 11-процентен пад на цените на енергенсите наредната година

Ана Ололовска

Светска банка: Растот на БДП во Западен Балкан забавува, инфлацијата е висока

Митева: Половина милион евра се потрошени залудно поради неспособноста на МОН

Светска банка најави уште 530 милиони долари помош за Украина

Ана Ололовска

Светска банка предупредува дека економската криза може да се влоши

Ана Ололовска