Шпан: Пандемијата ја зголеми економската зависност на Германија од Кина

Од:

Пандемијата со Ковид-19 ја зголеми економската зависност на Германија од Кина во многу области, изјави денеска германскиот министер за здравство Јенс Шпан. Тој додаде дека е потребна отворена дискусија за тоа како да се намали прекумерната зависност од растечкиот азиски гигант.

– Го видовме фактот колку станавме зависни од Кина, изјави Шпан на економската конференција организирана од дневниот весник „Зидојче чајтун“, посочувајќи на зголемениот увоз на маски за лице и медицинска опрема од Кина.

– Само за ова би било вредно да се разговара на нашиот сопствен економски самит, односно прашањето како да ја намалиме нашата зависност од Кина повторно во оваа деценија, заклучи Шпан.

Би можело да ве интересира

Бербок: Германија е подготвена да разговара за заедничките безбедносни прашања со Русија

А1он

Кина: Омикрон можеби ќе може да „пристигне“ по пошта

Ана Ололовска

Истражување: Една третина од починатите од Ковид во Германија починале од други болести

Ана Ололовска

Блинкен в четврток во Берлин

Ана Ололовска

Анкета: Меркел и во пензија е најпопуларна меѓу Германците

Ана Ололовска

Си: Глобалната конфронтација води до катастрофални последици

Ана Ололовска