Поскапуваат горивата

Од:

Од полноќ се зголемуваат цените на нафтените деривати од половина до еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

За половина денар поскапува Еуросупер БС-95, а за еден денар Еуросупер БС-98 и дизелот.

Според тоа, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 71 денар за литар, а на Еуросупер БС-98 ќе изнесува 73 денари за литар. Дизелот ќе се продава по цена од 62,5 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за 1,50 денар/литар и новата цена ќе биде 62,5 денари за литар, а на мазутот за 1,089 денар/килограм и сега ќе изнесува 37,019 ден/кг.

Со најновата одлука се зголемуваат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,84 денари во однос на минатонеделната одлука.

Би можело да ве интересира

Поскапуваат бензините и дизелот

Ана Ололовска

Горивата поскапуваат за 1,5 денар по литар

Ана Ололовска

Цените на бензините остануваат исти, се намалува на Екстра лесното масло за домаќинство

Ана Ололовска

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

Ана Ололовска

Дизелот поевтинува за 1,5 денари, цената на бензините иста

Ана Ололовска

Горивата поевтинуваат за половина денар

Ана Ололовска