Пад на профитот на Кока-Кола

Од:

Профитот на Кока-Кола падна 55 отсто во последното тромесечје, а паднаа и приходите од продажбата на најголемиот светски производител на безалкохолни пијалоци додека продолжува да го реструктуира своето работење.

По деловниот извештај, Кока-Кола заработила 550 милиони долари во последното тромесечје во 2016 година, додека во претходната година остварила профит од 1,24 милијарди.

Вкупниот профит паднал од 10 милијарди долари на 9,41 милијарда, што е последица од силниот долар, аквизицијата и продажбата на дел од работењето.

Би можело да ве интересира

Кока-Кола отсега ќе се пакува во шишиња од рециклирана пластика

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Дознајте ги фактите што претходно не сте ги знаеле за Кока-кола

А1он

Акциите на Кока-Кола 100 години на берза

„Пепси“ и „Кока Кола“ ќе го намалат шеќерот во своите пијалаци и ќе го ограничат рекламирањето

Ана Ололовска

Романија мета на критики поради спонзорство од „Кока-Кола“

Кварталните приходи на Кока Кола ги надминаа проценките на Волстрит

Наум Локоски