Остар пад на Вол стрит, расте стравот од рецесија

Од:

На Волстрит, цените на акциите нагло паднаа во средата, бидејќи слабите економски показатели ги оживеаја стравувањата од рецесија, додека лидерите на американската централна банка најавија натамошни агресивни зголемувања на каматните стапки.

Dow Jones падна за 1,81 отсто, на 33.296 поени, додека S&P 500 се лизна за 1,56 отсто, на 3.928 поени, а индексот Nasdaq за 1,24 отсто, на 10.957 поени.

Сите нови макроекономски податоци укажуваат на слабеење на најголемата светска економија. Продажбата на мало и цените на производителите паднаа повеќе од очекуваното во декември, а нагло падна и фабричкото производство.

Сето ова ги оживеа стравувањата од рецесија, додека претходните денови инвеститорите се надеваа на „меко приземјување“ на економијата.

„Инвеститорите конечно разбраа дека ограничувањето на инфлацијата не е бесплатно, дека затегнувањето на монетарната политика од страна на ФЕД ќе има економски трошоци. „Се чини дека инвеститорите премногу сметаа на „меко приземјување““, вели Мајкл Рејнолдс, стратег во Glenmede.

Во првите две недели од оваа година, цените на акциите значително се зголемија бидејќи инфлациските притисоци во САД донекаде се намалија, што отвори простор за ФЕД да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Сепак, по неколкудневен раст, вчера берзанските индекси паднаа со највисока стапка во последниот месец.

„Новите економски показатели им послужија на некои инвеститори да ги извадат профитите од пазарот“, вели Сем Стовал, стратег во CFRA.

Инвеститорите беа потресени и од изјавите на двајцата шефови на американската централна банка, Џејмс Булард и Лорета Местер, дека клучните каматни стапки ќе треба да се подигнат над нивото од 5 проценти за да се потисне инфлацијата.

Тоа би било повисоко ниво од очекувањата на пазарот, со оглед на тоа што пазарот на пари проценува дека крајната каматна стапка, со која ФЕД би го запрел циклусот на зголемување на цената на парите, би можела да достигне 4,88 отсто.

Во фокусот на инвеститорите деновиве се кварталните деловни резултати на банките и компаниите, кои не се многу импресивни.

Аналитичарите во истражувањето на Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 паднала за 2,6 отсто во четвртиот квартал од минатата година во споредба со истиот период претходната година поради високата инфлација и забавувањето на економскиот раст.

Пред две недели се очекуваше намалување на платите за 1,6 отсто.

И на повеќето европски берзи цените на акциите вчера паднаа. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,26 отсто, на 7.830 поени, а франкфуртски DAX за 0,03 отсто, на 15.181 поен. Парискиот CAC зајакна, пак, за 0,09 отсто, на 7.083 поени.

Би можело да ве интересира

Волстрит падна на почетокот на новата седмица

Пад на Волстрит

Азиските берзи го следат растот на Волстрит – доларот ослабе, падна цената на нафтата

Катерина Ѓуровски

Повторно зголемена основната каматна стапка во САД, Волстрит потона

Катерина Ѓуровски

Вол стрит падна трет ден по ред

Ана Ололовска

На Вол Стрит најлошо прво полугодие од 1970 година