Николов: Владата за 48 часа да ја разреши Регулаторната комисија

СДСМ со коалициските партнери, со писмена иницијатива до премиерот, ја повикува Владата во рок од 24 часа да ја разреши Регулаторната комисија.

Доколку Владата не го прифати овој предлог, кој е поддржан и од ДПА, во дадениот рок од 48 часа, СДСМ во Собранието ќе поднесе интерпелација за работењето на претседателот на Регулаторната комисија Димитар Петров.

„На чело на Регулаторната комисија седи Димитар Петров – човек кој на оваа позиција дојде директно од општинскиот комитет на ВМРО – ДПМНЕ во Кратово. Овој партиски кадар е предлог на Премиерот Никола Груевски и изгласан во Собранието само од страна на владејачкото мнозинство. Затоа, целата одговорност за одлуките кои ги носи овој состав на Регулаторна комисија оди исклучиво на грбот на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.Со години предупредувавме дека одлуката на власта за прв човек на оваа Комисија да постави партиски човек е штетна за Македонија, а тоа се покажа и во извештаите на Европската комисија за земјава, во кои се критикуваше партизацијата на регулаторните тела. Сега и дефинитивно се покажува дека сме биле во право, затоа што Петров ова лето докажа дека не ја ја издвои партиската од државната функција“, изјави Марјанчо Николов.

Тие, рече Николов, донесоа неколку спорни одлуки: ја поскапеа струјата по втор пат оваа година, иако не ја најавија, тајно ја укинаа дневната евтина тарифа за струја, неколкупати ги зголемија цените на бензините, а во исто време го донесоа и скандалозниот правилник за топлинска енергија, со кој ќе ги принудат граѓаните да плаќаат на Топлификација, иако не ги користат нејзините услуги.

Овие одлуки „Регулаторната комисија за енергетика“ , според СДСМ, ги носи на сомнителен и нетранспарентен начин, по нејасна методологија, во екот на годишните одмори, далеку од очите на јавноста.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Цената на струјата остана иста, со евтина тарифа граѓаните заштедуваат до 11 милиони евра

Ана Ололовска

Без струја утре делови од неколку скопски општини

Ана Ололовска

Цената на струјата за домаќинствата останува иста

Ана Ололовска

Утре без струја дел од селата во општина Сарај

Ана Ололовска

Не се очекува зголемување на цената на струјата со новиот универзален снабдувач

Ана Ололовска

Без струја утре делови од неколку скопски општини

Ана Ололовска

1 comment

trpe 23/08/2012 - 16:11 at 16:11

Ma odma , samo zijan od niv , a vladata za 24 da formira komisija za reguliranje na najminimalna plata vo soodnos so najnovite poskapuvanja.
Vo ovoj konteks vie od SDSM kako nuzno zlo (daj boze da me demantirate vo naredniot period) , da izlezete so programa seriozno analizirana i ponudite resenija koi ke soodejstvuvaat so standardot na Makedonecot. Resenija evtini za narodot gasifikacija, solarna , veternici koi ke vi donesat glasovi i doverba koja vi e seriozno raznisana. Golemi steti vidovme od ovie i tek ke vidime ,nesto sto vie ke morate seriozno da go prifatite i resavate , bes da ne zamarate deka Grujo e vinoven i deka nemozete nisto da storite. Seriozno , zasukajte rakavi, vo golema nevolja sme ke treba hitni konkretni cekori koi ako se na mesto , slobodno da se reklamirate kako sto toa go pravea ovie koi sto se vo zaminuvanje

Reply

Leave a Comment

5 × two =