Невработеноста во САД повторно на најниско ниво во последните 50 години

Од:

Економијата на САД брои 528.000 работни места во јули, двојно повеќе од очекуваните 250.000, а стапката на невработеност падна за 0,1 поен на 3,5 отсто, враќајќи се на најниското ниво во последните 50 години од февруари 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Аналитичарите очекуваа малку повисока стапка на невработеност за јули – 3,6 проценти – како што беше во јуни. Вработеноста достигна 62,1 отсто, останувајќи за 1,3 процентни поени под нивото од февруари 2020 година.

Просечната заработка на час порасна со годишна стапка од 5,2 отсто. Бројот на отворени работни места за претходните два месеци беше ревидиран нагоре, од 384.000 на 386.000 во мај и од 372.000 на 398.000 во јуни.

Би можело да ве интересира

САД и Израел заеднички развиваат ласерски систем за против-воздушна одбрана

Ана Ололовска

Кенеди центарот ги додели овогодишните награди за исклучителен придонес во американската култура

Ана Ололовска

САД го претстави новиот стелт нуклеарен бомбардер Б-21

Ограничувањето на цената на руската нафта ќе го прекине главниот извор на приход на Путин

Катерина Павлова-Николовска

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Вашингтон одобри продажба на Финска на противвоздушни ракети „Стингер“

Ана Ололовска