Маск на седмо место на листата на милијардери на „Блумберг“

Од:

Генералниот директор на американскиот производител на електирчни автомобили „Тесла“, Илон Маск, го зазеде седмото место на најновата листа на милијардери на „Блумберг“.

Богатство на Маск вчера се зголеми за шест милијарди долари откако акциите на „Тесла“ забележаа раст од 10,8 отсто, така што една акција достигна рекордна вредност од 1.544 долари, а пазарната вредност на компанијата сега изнесува 286,5 милијарди долари.

Маск е сопственик на 20,8 проценти од акциите на „Тесла“, а е главен акционер на приватната вселенска агенцја „Спејс икс“, како и на компанија за копање на тунели.

Маск сега е пред Ворен Бафет, чие лично богатство неделева се намали бидејќи тој во хуманитарни цели ги донираше акциите од една од неговите компании, во вредност од три милијарди долари. Тоа е дел од планот на Бафет да се откаже од поголемиот дел од имотот во филантропски цели.

Би можело да ве интересира

Основачот на „Лидл“ е најбогатиот Германец

Ана Ололовска

Безос, Маск, Закерберг и Гејтс загубија 25 милијарди долари во еден ден

А1он

Џеф Безос е првиот човек во историјата кој има над 200 милијарди долари

Ана Ололовска

Компанијата на Илон Маск развива мозочен чип кој ќе може да го промени нашето расположение

А1он

Маск тврди дека пирамидите ги изградиле вонземјани, Египет реагира

А1он

Илон Маск планира да гради нова фабрика во Тексас

А1он