Кинеската авиоиндустрија со загуба од речиси пет милијарди долари поради Ковид-19

Од:

Поради последиците од новиот коронавирус, кинеската авиоиндустрија во вториот квартал од годината бележи пад од 4.89 милијарди долари.

Според податоците на кинеската Цивилна администрација за авијација, во првиот квартал од годината, авиоиндустријата загуби над пет милијарди долари.

Кинеската авиоиндустрија напредува побрзо за разлика од другите земији што сега попуштаат со мерките воведени поради Ковид-19.

Сепак бројот на патници укажува дека авиоиндустријата во Кина се уште е под нивото на кое се наоѓаше пред епидемијата.

Бројот на патници во јуни е за 42.4 отсто помал во однос на минатата година, односно регистрирани се 30.74 милиони патници, додека податоците во мај покажуваат подобри резултати.

Би можело да ве интересира

Помпео и во Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и економиите

А1он

Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

А1он

Кина: Двајца оздравени пациенти повторно болни од Ковид-19, шест месеци од првата инфекција

А1он

Во Кина откриени пакети со шкампи од Еквадор, контаминирани со коронавирус

А1он

Трамп за кинескиот претседател: Ми се допаѓаше, но сега не се чувствувам така

А1он

Во Индонезија почна тестирањето на кинеска вакцина за коронавирус

А1он