Киев одбива да плати за неиспорачан гас од Русија

Од:

Украинската Влада отфрли сметка од седум милијарди долари доставена од руски Газпром за некористен гас порачан минатата година.

Министерот за енергетика Едуард Ставитскиизјави дека нема основа Украина да плати толкава сума која е речиси четири отсто од БДП.

– Одговоривме дека не сметаме дека треба да платиме сметка од седум милијарди долари, бидејќи нема причина за такво нешто, изјави Ставитски.

Украина соопшти дека искористила 27 милијарди метри кубни гас во 2012 година, но со договорот било предвидено да плати 52 милијарди метри кубни. Газпром минатиот месец ја достави сметката во Украина.

Би можело да ве интересира

ISW: Украинската контраофанзива предизвикува загриженост во рускиот информативен простор

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Меѓународниот кривичен суд одговори на заканите од Русија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Падна во несвест во шоуто на пропагандист на Путин

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Герашченко: Праќаат ли Русите тенкови од педесеттите на бојното поле?

Ана Ололовска