Јовановски: Власта самата е виновна за рецесијата

Од:

СДСМ реагира зошто Владата на прес конференција не им соопштува на граѓаните што ќе прави во врска со рецесијата.

„Министерот Ставрески вчера рече дека опозицијата не требала да критикува и требала да предложи мерки. Прво, ние не критикуваме, туку презентираме прецизни факти и аргументи, а ако Владата се наоѓа засегната и не и одговараат фактите, тогаш тоа е проблем на Владата, а не на опозицијата.

– Второ, СДСМ уште пред многу месеци и достави на Владата 37 мерки за тоа како граѓаните и фирмите полесно да ја преживеат 2012 година, но Владата воопшто не сака да разговара за мерките на СДСМ, а од тоа штета имаат само граѓаните и фирмите“, рече Зоран Јовановски.

Повтори, Владата не сака ниту да објави колку им должи, а не пак да им плати на фирмите за поврат на ДДВ и за добиени, а неплатени производи и услуги.

Повеќе од видеото.

Би можело да ве интересира

Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе законски измени за да нема пораст на функционерските плати

Кузеска: Наместо аматерски скечеви пратениците од ДПМНЕ да ги вратат дипломатските пасоши со новото уставно име

Ковачевски: Со СДСМ граѓаните имаат поголеми плати и пензии

(ВИДЕО) Маркоска: Надвор од Собранието обезбедувањето на Мицкоски тепа полицајци, внатре, пратениците на ДПМНЕ блокираат закони за вработените во МВР

Горан Наумовски

Ковачевски и Ахмети до крајот на неделава ќе се договорат, дали одат во коалиција или самостојно на избори

СДСМ: Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога