Инфлацијата во Франција се забрзува

Од:

Потрошувачките цени во Франција се зголемија за 0,8 отсто во јули споредено со истиот месец лани.

Потрошувачките цени – инфлацијата достигна 0,8 отсто во текот на една година во јули, наспроти 0,2 отсто претходниот месец, соопшти ИНСЕЕ во својата привремена проценка.

„Овој пораст на инфлацијата е резултат на производството, поврзан со доцнењето на летната распродажба и со помалиот пад на цените на енергијата. Од друга страна, цените на храната и во помала мерка на услугите и тутунот, се забавиле“, пишува ИНСЕЕ во белешката објавена на својата интернет страница.

Би можело да ве интересира

Француската јавност вознемирена по неколкуте напади врз жени затоа што носеле здолниште

А1он

ВИДЕО: Евакуирана Ајфеловата кула по закана со бомба

Ана Ололовска

Кремљ верува дека Париз не го обелоденил разговорот Путин-Макрон

Ана Ололовска

Курц: ЕУ не се само Германија и Франција

Ана Ололовска

Фигаро: Ако му дозволиме на Ердоган да напредува, Балканот и Медитеранот ќе западнат во хаос

Ана Ололовска

Франција: Оставка на вториот човек во Републиката во движење, чиј основач е Макрон

Ана Ололовска