Доларот зајакна во однос на еврото

Од:

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошничката валути порасна минатата недела, по три недели пад, а курсевите на најважните валути значително осцилираа бидејќи неколку водечки централни банки во светот ги зголемија каматните стапки. Индексот на доларот, кој го покажува движењето на вредноста на САД во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела зајакна за 1 отсто, на 102,99 поени.

Истовремено, доларот зајакна за 0,6 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото се лизна на 1,0795 долари. Курсот на доларот во однос на јапонската валута зајакна за 1 отсто, на 131,20 јени. Курсовите на најважните светски валути доста флуктуираа минатата недела, откако некои од најголемите централни банки во светот ги зголемија каматните стапки.

Како што се очекуваше, американската ФЕД ги зголеми клучните каматни стапки за 0,25 процентни поени во средата на опсег од 4,50 до 4,75 отсто, што е ново највисоко ниво од 2007 година. Ова е осмо зголемување на стапката од март минатата година, кога ФЕД ја започна својата борба против инфлацијата.

Претседателот на ФЕД Џером Пауел на прес-конференција рече дека за првпат може да се каже дека започна процесот на дезинфлација, односно забавување на стапката на инфлација.

Иако Пауел рече дека е премногу рано да се прогласи победа над инфлацијата и најави дополнително зголемување на каматните стапки, на новинарско прашање дали е можно конечната каматна стапка на ФЕД да остане под 5 отсто, тој одговори дека тоа е можно.

Како резултат на тоа, индексот на доларот падна под нивото од 101 поен за првпат по девет месеци. Во исто време, курсот на еврото се проби над нивото од 1,10 долари првпат по речиси 10 месеци. Курсот на еврото се задржа на тоа ниво до петокот, кога доларот нагло зајакна, па според кошничката на валути неговиот индекс скокна на речиси 103 поени.

Последица на податоците е дека во јануари во САД бројот на вработени се зголемил за 517.000, додека аналитичарите очекувале само околу 187.000. Стапката на невработеност падна на 3,4 отсто, додека се очекуваше зголемување на 3,6 отсто.

Овие податоци ги доведоа во прашање проценките на пазарот за натамошно зголемување на каматните стапки од страна на ФЕД. Со оглед на сѐ уште силниот пазар на труд, кој ги поддржува високите цени на трудот, а со тоа и инфлаторните притисоци, можно е ФЕД во иднина да биде поагресивен во однос на затегнување на монетарната политика отколку што беше проценето.

Така еврото минатата недела ослабе во однос на доларот, иако Европската централна банка ги зголеми клучните каматни стапки за 0,50 процентни поени и најави уште едно такво зголемување во март. И британската централна банка минатата недела ги зголеми каматните стапки за 0,50 процентни поени.

Би можело да ве интересира

Доларот зајакна, цената на нафтата порасна

Катерина Ѓуровски

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Доларот зајакна во однос на повеќето други валути

Остар пад на доларот

Цените на нафтата пораснаа, доларот нагло падна

Доларот на највисоко ниво во последните пет месеци, раст на цената на нафтата

Катерина Ѓуровски