Доларот падна на најниско ниво од почетокот на септември

Од:

Нa девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна на најниско ниво од почетокот на септември.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 103,65 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 103,80 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута падна за 0,4 отсто, на 149,10 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото порасна за 0,2 отсто, на 1,0925 долари, највисоко ниво за повеќе од два месеци.

Цените на нафтата, пак, пораснаа по минатонеделниот пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава зајакна за 0,83 отсто, на 81,25 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,74 отсто, на 76,45 долари.

На азиските берзи денеска цените на акциите достигнаа нови највисоки нивоа за два месеци, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна на најниско ниво во повеќе од два месеци.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, порасна за 0,3 отсто околу 7 часот наутро, откако минатата недела скокна за 2,8 отсто и го достигна највисокото ниво во последните два месеци.

Утрово јапонскиот индекс Никеи падна за 0,3 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Јужна Кореја и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,1 и 1,7 отсто.

На самиот почеток на денешното тргување, индексот Никеи го достигна највисокото ниво во последните 33 години, но потоа се лизна од него.

На берзите владее добро расположение бидејќи инвеститорите сметаат дека поради намалувањето на инфлаторните притисоци заврши циклусот на покачување на каматите во западните земји.

Олеснувањето на инфлацијата во САД ја поддржува тезата дека американската централна банка нема да има потреба дополнително да ја заостри монетарната политика, дека циклусот на затегнување на монетарната политика е завршен.

Дополнително, низа неодамнешни податоци покажуваат дека економијата продолжува да расте релативно стабилен, односно и покрај наглото зголемување на каматните стапки во последната година и пол, таа избегна рецесија.

Ова е добра вест за азиските компании бидејќи САД се нивниот најголем извозен пазар.

Во наредниот период, движењата на пазарот ќе зависат главно од шпекулациите за тоа кога ФЕД би можел да започне со намалување на каматните стапки.

На пазарот на пари, се проценува дека има околу 30 отсто шанси првото намалување на каматните стапки на ФЕД да дојде веќе во март следната година.

Проценките покажуваат и дека до крајот на следната година ФЕД би можел да ги намали каматните стапки за цел процентен поен.

Би можело да ве интересира

Доларот зајакна, цената на нафтата падна

Доларот зајакна во однос на повеќето други валути

Светските берзи пораснаа, се очекува намалување на каматите

Остар пад на доларот

Цените на нафтата пораснаа, доларот нагло падна

Доларот на највисоко ниво во последните пет месеци, раст на цената на нафтата

Катерина Ѓуровски