Доларот драстично падна

Од:

Нa девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути значително падна поради шпекулациите дека ФЕД би можел да ги остави каматните стапки непроменети на состанокот во март.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, се лизна за 0,53 отсто на 103,69 бора, што е најниско ниво за речиси еден месец.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна за 0,0 отсто, на 133,80 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото порасна за 0,85 отсто, на 1,0730 долари, блиску до највисокото ниво за еден месец.

Цените на нафтата, пак, пораснаа, откако минатата недела паднаа за повеќе од 3 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава порасна за 0,29 отсто, на 83,02 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,35 отсто, на 76,95 долари.

Мерките што ги објави американската централна банка за стабилизирање на банкарскиот систем, по колапсот на Silicon Valley Bank (SVB) во петокот и Signature Bank во неделата, ги охрабрија и инвеститорите. Американската централна банка најави мерки за помош на банките, по колапсот на две банки за само неколку дена.

Американските фјучерси пораснаа за повеќе од 1,5 отсто, што сугерира дека во понеделник берзанските индекси на Волстрит би можеле да повратат дел од загубите од минатата недела, кога потонаа за повеќе од 4 отсто.

Светските пазари се поддржани од растот на американските фјучерси за повеќе од 1,5 отсто, што укажува дека во понеделник берзанските индекси на Волстрит би можеле да повратат дел од загубите од минатата недела, кога потонаа за повеќе од 4 отсто.

На кинеските берзи на овој бран во понеделникот пораснаа цените на акциите. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, со исклучок на Јапонија, беше околу 7 часа плус 1,4 отсто, враќајќи дел од минатонеделните загуби.

Би можело да ве интересира

Договорот за лимитот за задолжување на САД ги крена азиските берзи

Раст на светските берзи, во фокусот преговорите во Вашингтон

Катерина Павлова-Николовска

Еврото сè уште е околу највисокото ниво во една година во однос на доларот

Доларот благо ослабе, цената на нафтата стагнира, паднаа акциите на азиските берзи

Вредноста на доларот паѓа четврта недела по ред

Доларот зајакна, паднаа цените на нафтата