Пет години затвор за крадење струја, вода и парно

Од:

Нема веќе да се толерираат сите оние кои  крадеа струја, вода, парно. Новите измени во кривичниот закон предложени од Министерството за правда предвидуваат затворски казни за овие лопови.

Со најновите предлог измени министерството сака да се дефинираат казните за кражба и предвидува затвор до 3 години и парична казна за приклучување на диво на струја, вода или парно,пишува Вест.

Казни ќе следуваат ако се отстрани, онеспособи или премости уредот за мерење на потрошеното. За крадењто на вода,парно или струја следуваат казни до пет години затвор. Доколку станува збор за фирма, тогаш казната е парична.

Засега судот има изречено затворска казна за крадење струја во времетраење од шест месеци и една година.

 

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните ги очекува нов ценовен шок со новото покачување на струјата

Катерина Павлова-Николовска

Ковачевски: АД ЕСМ нема да дозволи големо покачување на цената на струјата за домаќинствата

Ана Ололовска

ЕСМ: Мицкоски да престане да лаже за енергетската состојба

А1он

Мицкоски: Поскапување на струјата ќе има зошто Владата ги краде граѓаните

Катерина Павлова-Николовска

Мицотакис соопшти дополнителни мерки за справување со покачувањата на цената на струјата

А1он

Двоцифрен раст на цените на струјата и гасот за домаќинствата во ЕУ

А1он

3 comments

Ian 01/11/2012 - 12:31 at 12:31

А важат ли овие закони за пластичарска улица и Дижонска, Кондово.. Дали истите луѓе кои ги донесоа овие закони ќе имаат храброст и начин да им ги скратат овие бенефиции на нашите почесни граѓани албанци?

Reply
ismail 01/11/2012 - 19:33 at 19:33

necesno e dase gleda tugj dvor ,prvo treba svojt dvor da se cisti pa togash da se kritikuva na komshija,ja licno pred nekolku godini na kanal 77 sum cul koga nekoj po nacionalnost makedonec sluzbenik gi kaza nekoj procenti na plaqanje struja na opstini kako stip ,vinica idr.niedna ne ja nadminuvase 20%,ova treba da vazi iza vasi velepocesni sogragjani makeddonci neste niv svetci kako sakat da se pokazete vie ste gi koristili ovie benifici so decenii na nazad ido den denes gi koristite

Reply
Saso 02/11/2012 - 12:12 at 12:12

Ismail znaci bez glumenje majka tereza ….imalo iskljucoci sto kradele struja koj se po poteklo Makedonci …imalo i seuste ima takvi toa e nepsoren fakt , no takvite se dvizat vo procenti vaka …na 10 iljadi Makedonci eden Makedonec krade struja voda ili parno …..na 10 iljadi Albanci , 7 iljadi kradat struja voda i parno ….. vo gradovi kako Stip i slicnite na nego kade sto populacijata e Makedonci se kradelo struja …. se kradelo zatoa sto istiot narod ili zivee od socijalna pomos ili zivee od 100 evra plata i za istiot toj narod vazi zakonot od 5 godini zatvor i paricni kazni …. e sega ima gradovi kako kumanovo struga debar delovi od skopje i site sela kade sto populacijata e albanska kade so 99% od naselenieto vo niv neplaka nisto iako 70% od istite imaat pari i za izvos i iako imaat pari sepak istite zimaat i socijalna pomos i neplakaat nisto i zakonot za niv nevazi zatoa sto vo sprotivno odma se izlaga na masovni mitinzi kade sto se preti so bombadiranja granatiranja ubivanja i slicni anoomalii sto se soodvetni na vasata populacija ..
.

Reply

Leave a Comment

seventeen − 8 =