Заврши 4-тото издание на фестивалот на светлина – Skopje Light Art District

Од:

Вчера заврши 4-тото издание на меѓународниот фестивал на светло и светлосна уметност, Skopje Light Art District.

dobivaj vesti na viber

25 уметници од 14 земји изминатите 4 дена со помош на своите светлосни дела, инсталации и светлосни перформанси го обоија Скопје и ги забавуваа скопјани.

Во знак на солидарност поради трагичниот настан со пожарот во КОВИД 19 болницата во Тетово и прогласената тридневна жалост на територија на цела држава, изминатите денови светлосните инсталации беа активни, но без музика и звук. Уметниците на 14 јазици испишаа пораки на надеж, кои потоа беа проектирани на бината Школка, една од локациите на овогодинешното издание на светлосниот фестивал.

Продукцискиот тим и уметниците од Skopje Light Art District упатуваат голема благодарност до сите граѓани кои беа дел од овогодинешното издание.

Меѓународниот фестивал на светлосна уметност, Skopje Light Art District, во организација на ЈУ Универзална сала и Град Скопје, е дел од ROCK проектот, во рамки на програмата Хоризонт 2020 на ЕУ наменета за истражување и иновации.

Би можело да ве интересира

Започнува меѓународниот фестивал на европски филм – CINEDAYS

Почнува седмото издание на SEE онлајн фестивал, достапни 27 филмски наслови

А1он

Еднодневен рок фестивал во Дојран

Бугарски „Егзит“: Нина Кравиц, Офенбах и С.А.Р.С.

Жарко Настоски

Фестивалот „Дипер андерграунд“ денеска и утре ќе се одржи во Скопје

Ландов

Шест европски автори гостуваат на петтиот книжевен фестивал „Букстар“

А1он