Во Инстиутот за духовно и културно наследство на Албанците од денеска започнуваат активностите за одбележување на „Денови на албанската азбука“

Од:

Во Институтот за духовно и културно наследство на Албанците (ИДКНА) од денеска до 22 ноември започнуваат активностите за одбележување на Деновите на албанската азбука. Културно-научната манифестација „Денови на азбуката“ се организира во соработка помеѓу Министерството за политички системи и односи меѓу заедниците и ИДКНА.

– На денешен ден пред 109 години се започнати активностите на Конгресот за нашата азбука во Битола и од таа причина денеска го отвораме третото издание на културно-научната манифестација „Денови на азбуката“, изјави првиот вицепремиер и министер за политички системи и односи меѓу заедниците Артан Груби.

Директорот на ИДКНА, Скендер Хасани посочи дека манифестацијата секоја година се одбележува со посебна тема, а оваа година темата е за Арбрешите кои се преселиле во Италија во 15-тиот век, во времето на Ѓерѓ Кастриоти Скендербег, чиј дух ги водел Албанците кон Европа.

Би можело да ве интересира

Реакција на Синдикалната организација при Министерството за култура на УПОЗ на соопштението на Министерството за финансии

Ана Ололовска

Битолскиот суд забрани ископ од концесионерот на локалитетот Влахо во Новаци

Ана Ололовска

Костадиновска-Стојчевска: Општина Охрид да ја преиспита изградбата на објект во Лагадин, до конечната одлука таму да нема активности

Ана Ололовска

Балканскиот институт за вера и култура организира серија предавања насловени „Биднина“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски и Костадиновска-Стојчевска: Културата останува приоритет, а буџетот за 2023 не го оптоваривме со долгови

Ана Ололовска

Костадиновска-Стојчевска: Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани добива целосно нов изглед

Ана Ололовска