VILLAGERS OF IOANNINA CITY за прв пат во Скопје

Од:

Светската супер група, психоделичниот експериментален секстет од Јанина, Грција VILLAGERS OF IOANNINA CITY за прв пат ќе настапат во Скопје на 9 октомври (понеделник) со почеток во 21 часот во Младинскиот културен центар.

Овој музички состав, кој својата 45 дневна европска турнеја ја започнува токму во Скопје, постои од 2007 година и оттогаш ги освојува европските музички фестивали. Нивната музика се класифицира како пост, стонер и психоделичен рок со карактеристична полифонија, специфични ритми и употреба на фолклорна музика од Епир на кларинет, кавал и гајда.

Од нивното оформување до денес, имаат издадено 3 студиски албуми: “Riza” (2010), “Age of Aquarius” (2019) и последниот “Through space and time” (2021). Од самите нивни почетоци, Villagers of Ioannina City патуваат низ цела Грција, како и во голем дел од европските метрополи (Берлин, Амстердам, Барселона, Лондон). Нивните концерти вклучуваат вистински музичко-светлосен продукциски спектакл чија цел е да ја понесе публиката на мистично космичко патување. За тоа говорат и двата концерти во Атина во 2015 и 2019 со повеќе од 6000 присутна публика.

“Villagers of Ioannina City за прв пат во Скопје, се надеваме не и последен” – изјавуваат организаторите од МКЦ.

Билети се уште по промотивна цена на билетарницата на МКЦ или на онлајн линкот bileti.mkc.mk.

Концертот е дел од културна понуда на Град Скопје како Европска престолнина на културата за 2028 година.

Би можело да ве интересира

Две нови изведби на перформансот „Мачката Елеонора“ во МКЦ

Предраг Петровиќ

Костадиновска Стојчевска: Да се одложат одредени проекти во МКЦ додека да се реши статусот на хонорарците

Синдикатот на МКЦ бара надлежните институции да најдат решение за хонорарно ангажираните лица

Горан Наумовски

Отворање на изложба „Кобалт Синергија“ во МКЦ

Горан Наумовски

Бени Шаќири нов директор на МКЦ

АНДЕРФЕСТ ќе се одржи петти пат на 13.ти октомври во МКЦ