Уметнички хепенинг „Жената на село – производителка на храна“

Од:

Македонското здружение за култура, обичаи и традици „Гороцвет“ Скопје и Амбасадата за Мир-Македонија во пресрет на Денот на жената – 8 Март, денеска во ОУ „Кочо Рацин“ во с.Петровец, Скопско, организираат уметнички хепенинг „Жената на село – производителка на храна“.

Со културно уметничка програма ќе настапат учениците од училиштето и истакнати поети, а на ликовна работилница сликарот и хуманист Живко А. Поповски-Цветин пред децата ќе создава ликовни творби кои потоа ќе им бидат подарени на вредните жени – земјоделски производители.

Би можело да ве интересира

Уметничката галерија во Тетово со повик до уметниците кои сакаат да изложуваат во 2012 година

А1он

Во тек конкурсот за наградата „Антево перо“

А1он

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он

Програмата на Националната галерија за 2020 година

Ана Ололовска

Повторно скандал со реставрација на уметничко дело во Шпанија

Ана Ололовска

Серија предавања и дискусии за уметниците и културните работници на пазарот на трудот

Ана Ололовска

Leave a Comment

twelve − nine =