Тркалезна маса во рамки на 6. ПРО-ЗА Балкан“

Од:

На вториот ден од 6. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, денеска во ЕУ Инфоцентарот ќе се одржи тркалезна маса „Балканските класици во европската литература: (не)визибилност во 21 век“.

dobivaj vesti na viber

Ќе учествуваат гостите писатели и членовите на програмата „Скопје фелоушип“. Фестивалот ќе организира и средба на гостинските автори со нивните читатели во книжарницата „Икона“ во ТЦ „Скопје сити мол“ вечер во 18.30 часот.

Учесници на шестиот „ПРО-ЗА Балкан“ се Роберт Перишиќ од Хрватска, Фросина Пармаковска од Македонија, Лејла Каламујиќ од Босна и Херцеговина, Афер Тунч од Турција и Јуриј Худолин од Словенија. Српскиот писател Светислав Басара, кој е и добитник на наградата за авторски придонес во балканската литература „Прозарт“ од здравствени причини не присуствува на фестивалот.

„ПРО-ЗА Балкан“ почна вчера и ќе заврши утревечер во Даут-пашиниот амам каде што писателите ќе читаат извадоци од своите дела.

Би можело да ве интересира

„Век со Конески, мигови со Блаже“ од проф. Владимир Мартиновски

Ана Ололовска

Промоција на дваесет и два романи од академик Божин Павловски

Ана Ололовска

Броња Жакељ ќе го промовира романот „Бело се пере на деведесет“ во Скопје

Ана Ололовска

Промоција на романот „Водена приказна“ од Александар Кукулев во Градска библиотека „Браќа Миладиновци“

Ана Ололовска

Бранко Росиќ во Скопје го промовира романот „Доаѓањето на матадорот“

Ана Ололовска

Книгата „Човечулец“ од Александар Прокопиев на Единаесеттата Европска Ноќ на Литературата

Ана Ололовска