„Струмица-град на културата 2021“ продолжува со концерт „Живеј со музика“ на оперскиот пејач Влатко Груевски

Од:

Со концертот „Живеј со музика“ на оперскиот пејач, тенорот Влатко Груевски вечер во Струмица продолжува манифестацијата „Струмица-град на културата 2021“.

Утре и задутре настаните продолжуваат со научен симпозиум на тема „70 години Институт за фолклор „Марко Цепенков“ и „50 години фолклористичка дејност на Иван Котев“.

Последниот ден од овој месец е резервиран за „Размена на изложба“ со дела од Роза Мојсовска.

Синоќа, пак, во Малиот градски парк се одржа концерт на македонски џез евергрини.

Би можело да ве интересира

„Празнични денови и ноќи“ викендов во ЦК „Кочо Рацин“ Кичево

Ана Ололовска

Делегација на Националната галерија на Македонија во посета на бугарското МНР

А1он

Недела на италијанскиот јазик – се одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери

Ана Ололовска

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Денови на македонската култура во Шибеник

Ана Ололовска

Live Soundtrack 55 – Нов светски (не)поредок

Ана Ололовска